Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiny House planlama süreci
#1
Her gün evinizde ne yaptığınızı düşünün ve tüm bunların bir listesini yapın. Ardından, arada sırada gerçekleşen şeylerin ayrı bir listesini oluşturun. Bu listeleri alın ve öncelik sırasına göre sıralayın ve ardından bunları eve sığdırmak için neye ihtiyacınız olacağını düşünmeye başlayın. Bu düşünce çizgisinden, evinizin formu ortaya çıkacaktır, çünkü form işlevi takip eder. Evin bizim için ne yapması gerektiğine / fonksiyonuna odaklanırsanız, ev o zaman şekillenmeye başlayacaktır. Bu noktada, beğendiğiniz planı bulana kadar çeşitli kat planları çizmeye başlayın. İlgili şeyleri bir alanda nasıl gruplayabileceğinizi düşünün: Örneğin, evinize girerseniz, ayakkabılarınızı, montunuzu ve şapkanızı çıkarırsanız, bunların hepsi birlikte ve ideal olarak kapının yanında saklanmalıdır. Mutfakta, her şeyin uzanma mesafesinde olmasını istemelisiniz vb. düşünmelisiniz.
 
Kat planı haritası: İstediğiniz şeye makul derecede yakın görünen bir şeye sahip olduğunuzda, bir koli bandı ya da tebeşir alın ve zemine veya bir parka ölçeklendirmek için tüm kat planının haritasını çıkarın. Alan hakkında gerçekten iyi fikir edinebilmek için gerçek boyutta olduğundan emin olun.
Tiny house yapmak isteyen insanların çoğu böyle küçük bir evde yaşayıp yaşayamayacakları konusunda tam emin olamıyorlar. Bu egzersiz tam bu sorunuzu cevaplayacaktır. Orada bütün gününüzü canlandırın ve işlerin nasıl yürüdüğünü görün. Sahte küçük bir evde evcilik oynayarak kendini gülünç hissedebilirsiniz, ama yakında bu alıştırmanın tasarımı nasıl yardımcı olacağını göreceksiniz. Çöpünüzün veya kirli çamaşırlarınızı nereye atacağınızı, kapılar için açıklıklar, içlerinden rahatça geçebilmeniz için kapıların ve geçiş yollarının ne kadar olması gerektiğini düşünmelisiniz.
 
İşte bu noktada işe yaramayan ve değiştirilmesi gereken şeyleri keşfedecek, bunları yapacak ve süreci yeniden başlatacaksınız. Sağlam bir plan yaptıktan sonra, bir süre için bu planı bir kenara koyun ve birkaç gün sonra tekrar planınızı kontrol edin. Daha önce hiç farkına varmadığın şeylerin bir anda farkına varmak şaşırtıcı olacaktır. Hatta tasarım konusunda geri bildirim almak için arkadaşlarınızın da fikrini almak faydalı olabilir.
 
Kaynak:
https://tinyhouseistanbul.blogspot.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)